Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, Centrul eparhial Huşi a editat Calendarul creştin ortodox pentru anul 2016.

Textul calendarului bisericesc este aprobat de Sfântul Sinod şi are caracter unitar în întreaga Biserică Ortodoxă Română. Tipărit în condiţii grafice foarte bune, calendarul pe anul 2016, editat de Episcopia Huşilor, este disponibil în trei versiuni: tip foaie, tip agendă şi cu arc. Acesta conţine rânduielile bisericeşti pentru anii 2016-2017, precum şi datele de contact ale Centrului eparhial și ale protopopiatelor  din subordine.

Menţionăm faptul că sumele obţinute din vânzarea calendarelor vor fi folosite pentru derularea proiectelor pastoral-misionare, social-filantropice şi culturale derulate de către Centrul eparhial Huşi.

Centrul eparhial Huşi sfătuieşte pe toţi credincioşii din Episcopia Huşilor să achiziţioneze Calendarul creştin ortodox doar de la pangarele parohiilor şi mănăstirilor din judeţul Vaslui. Toate drepturile de autor sunt rezervate Episcopiei Huşilor.