Sâmbătă, 21 mai, de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, biserica cu același hram din orașul Murgeni va fi resfințită de Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor.

Piatra de temelie a bisericii a fost aşezată în anul 1914, totodată începându-se şi lucrările de construcţie ce s-au finalizat doi ani mai târziu, ca la data de 21 mai 1916, să fie sfinţită de  P.S. Nicodim al Huşilor, al doilea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.

În cel  de-al doilea război mondial, biserica a fost bombardată, rămânând doar pereţii bisericii, pentru ca între anii 1948-1952, biserica să fie refăcută prin contribuţia enoriaşilor şi resfinţită de către P.S. Teofil Herineanul al Romanului şi Huşilor.

Alte lucrări importante de reabilitare ale acestui sfânt lăcaş de cult au început în anul 2010 cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Corneliu al Huşilor şi sub păstorirea P.C.Pr. Ţicău Iorgu, fiind susţinute prin contribuţia şi dărnicia credincioşilor din această parohie.