În cadrul Episcopiei Hușilor, de mai mulți ani, cu binecuvântarea și implicarea directă a Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, se derulează programul  umanitar „Biserica și spitalul, sănătate sufletească și trupească”.

Programul urmărește dotarea spitalelor în vederea creării de condiții mai bune pentru persoanele internate. Pe parcursul derulării acestui program, mai  multe secții ale spitalelor din Vaslui, Bârlad, Huși sau Murgeni au fost dotate cu peste 1500 de paturi echipate complet și cu noptiere.

Pe lângă spitale, au fost vizate și căminele de bătrâni din Huși și Giurcani care au fost dotate cu paturi echipate complet, lenjerie, prosoape de baie și covoare noi pentru fiecare persoană internată. Cu sprijinul generos oferit din Germania și Olanda,  vineri 20 noiembrie 2015, a fost adus la Azilul de bătrâni din Huși ultimul transport de 107 paturi noi, cu saltele și noptiere, pentru echiparea totală a saloanelor ocupate de persoanele în vârstă.

Persoanele rezidente aici găsesc în sprijinul acordat de Biserică singura mângâiere ce le-a mai rămas după o viață plină de trudă, mare parte dintre ei fiind abandonați și uitați de rude și aparținători