În ziua de 04 octombrie 2015, în Duminica a 19-a după Pogorârea Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, va sluji în Parohia Oțetoaia, comuna Lunca Banului, din cadrul Protopopiatului Huși. Programul religios va cuprinde sfințirea bisericii filiale din satul Focșa cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, după care se va oficia Sfânta Liturghie arhierească.

Satul Focşa, filie a Parohiei Oţetoaia nu a avut niciodată locaş de închinare, credincioşii fiind nevoiţi să parcurgă distanţa de 2 kilometri până la biserica parohială din Oţetoaia.

Din anul 2007, preotul paroh Ioniţă Ioan demarează şi coordonează lucrările de construire a unui locaş de cult pentru comunitatea din Focşa, care, ajutată fiind şi de Primăria Lunca Banului, finalizează în anul 2013 o biserică închinată Maicii Domnului.

În anul 2014, biserica a fost înzestrată cu mobilier, catapeteasmă şi toate cele necesare cultului.

------------------------------

Sfânta Evanghelie după Luca 6, 31-36 - (Predica de pe munte - iubirea vrăjmașilor)

Zis-a Domnul: precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi şi voi lor tot aşa. Pentru că dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce mulţumire puteţi avea? Doar şi păcătoşii iubesc pe cei care-i iubesc pe dânşii. Şi, dacă faceţi bine celor care vă fac vouă bine, ce mulţumire puteţi avea? Doar şi păcătoşii acelaşi lucru fac. Şi, dacă împrumutaţi pe cineva de la care nădăjduiţi să luaţi, ce mulţumire puteţi avea? Doar şi păcătoşii dau cu împrumut păcătoşilor, ca să primească înapoi întocmai. Voi însă iubiţi pe vrăjmaşii voştri, să faceţi binele, şi să daţi cu împrumut fără să nădăjduiţi nimic în schimb, şi atunci răsplata voastră va fi multă, şi voi veţi fi fiii Celui prea Înalt; pentru că El este bun şi cu cei nemulţumitori şi cu cei răi. Aşadar fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru milostiv este.