Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, va resfinţi duminică, 30 august 2015, biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae“ din municipiul Huși.

Cu acest prilej, la solicitarea preotului paroh Paul Rariță și a enoriașilor, Preasfinția Sa va rândui şi un al doilea hram al bisericii, sărbătoarea „Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon“.

Biserica cu hramul „Sf. Nicolae” a fost construită între anii 1832 – 1834, de către Zaharia și Ruxanda Sotir, din Huși. Între anii 1995 - 2006 s-au efectuat lucrări de reparații capitale, între anii 2006 - 2008 s-a pictat biserica și s-au finalizat lucrările de înfrumusețare și modernizare a bisericii în anul 2015. Lucrările au fost finanțate de către Secretariatul de Stat pentru Culte, având și sprijinul substanțial al credincioșilor.