Duminică, 21 septembrie, Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, va participa la sfinţirea picturii Catedralei episcopale „Înălţarea Domnului” din Slobozia, important moment, ce marchează anul aniversar „1994 – 2014. Slujire și dăruire. Două decenii de slujire arhierească în Episcopia Sloboziei și Călărașilor”.

Programul liturgic va începe la ora 09.00, cu Sfânta Liturghie săvârşită de un sobor de 14 ierarhi ai Sfântului Sinod, condus de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României. Sfinţirea picturii Catedralei se va săvârşi după Sfânta Liturghie, în prezenţa ierarhilor slujitori, a autorităților centrale și locale şi a credincioşilor.

Luni, 22 septembrie, Preasfinția Sa va participa la slujba de sfinţire a bisericii mari de la Mănăstirea Brazi, cu hramurile „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi”, județul Vrancea, care se va desfășura în prezenţa moaştelor Sfântului Domnitor Martir Constantin Brâncoveanu şi ale Sfântului Sfinţit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, Mitropolitul Moldovei.

Evenimentul este parte a programului „Cinstire Sfinţilor Martiri Brâncoveni”, organizat de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, în perioada 19-22 septembrie 2014.