În calendarul Bisericii Ortodoxe Române au fost pomeniţi duminică, 7 septembrie 2014, Sfinţii Cuvioşi Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi. Aceşti doi sfinţi, canonizaţi de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 2008, sunt ocrotitorii Mănăstirii Pângăraţi, care şi-a sărbătorit în această zi cel de-al doilea hram. Foarte mulţi credincioşi din zona Neamţului au participat la acest moment de sărbătoare încununat de Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ilarion, Mitropolit de Volokolamsk, Preşedintele Departamentului pentru relaţii externe bisericeşti al Patriarhiei Moscovei, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor.

Duminică, 7 septembrie 2014, Mănăstirea Pângăraţi din judeţul Neamţ a avut cel de-al doilea hram. Credincioşii prezenţi la sărbătoarea aşezării monahale au participat cu evlavie la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ilarion, Mitropolit de Volokolamsk, Preşedintele Departamentului pentru relaţii externe bisericeşti al Patriarhiei Moscovei, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjuraţi de un impresionant sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de o parte dintre membrii Corului „Byzantion“.

„Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Său nu ca lumea să fie judecată, ci ca ea să fie salvată“

După citirea Evangheliei, IPS Părinte Ilarion a rostit un cuvânt de învăţătură, în care a vorbit despre iubirea lui Dumnezeu faţă de oameni: „Dumnezeu a iubit lumea şi L-a trimis pe Fiul Său cel Unul Născut pentru ca oamenii, prin El, să aibă viaţă veşnică. Nu mânia lui Dumnezeu L-a făcut pe Dumnezeu să-şi trimită Fiul în lume, ci dragostea Lui faţă de lume, faţă de fiecare dintre noi în parte. Prin Fiul lui Dumnezeu, fiecare dintre noi avem posibilitatea să ne mântuim. Iată de ce noi venim la biserică, participăm la Sfânta Liturghie şi ne împărtăşim cu Tainele Sfinte ale lui Hristos, prin care ne unim cu Dumnezeu atât duhovniceşte, cât şi trupeşte, în toată fiinţa noastră. Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Său nu ca lumea să fie judecată, ci ca ea să fie salvată. Această iubire dumnezeiască ne uneşte într-un mod cu totul suprafiresc; noi venim la biserică neştiindu-ne unii pe alţii, străini unii de alţii, însă Dumnezeu ne uneşte prin firile nevăzute ale acestei iubiri. Îi mulţumim lui Dumnezeu că ne-a iubit cu această iubire şi Îl rugăm ca în popoarele noastre niciodată să nu înceteze credinţa“.

La finalul slujbei, IPS Părinte Mitropolit Teofan a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru participarea la sărbătoarea Mănăstirii Pângăraţi şi a subliniat modul în care creştinii de astăzi îşi pot arăta cinstirea faţă de Sfinţii Simeon şi Amfilohie: „Cum se arată cinstirea noastră faţă de Sfinţii Simeon şi Amfilohie? Nu trebuie doar să privim la chipurile lor luminate, ci trebuie să preluăm şi să prelungim în viaţa noastră inima lor curată, sufletul lor sfânt şi mintea lor luminată, primind duh, har şi binecuvântare. Nu trebuie să ne îndepărtăm prea mult de viaţa pe care au dus-o aceşti sfinţi bineplăcuţi lui Dumnezeu, ci trebuie să păşim pe urmele lor, precum şi ei au păşit pe urmele sfinţilor părinţi, iar aceştia pe urmele sfinţilor apostoli“.

La finalul Sfintei Liturghii, stareţul Mănăstirii Pângăraţi, arhim. Petroniu Marin, a mulţumit ierarhilor şi preoţilor prezenţi pentru împreuna-rugăciune la sărbătoarea ocrotitorilor obştii monahale pe care o păstoreşte, după care toţi credincioşii au participat la o agapă.

Sursa: Ediția de Moldova a Ziarului Lumina