Sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel a început la Catedrala Episcopală din Huși cu slujba privegherii de duminică după amiază. După vecernia unită cu litia a urmat o impresionantă procesiune prin orașul Huși cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Giurgeni și racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Chiriachi de la catedrala din Huși. Traseul a fost următorul: Episcopia Hușilor - str. Mihail Kogălniceanu – str. 1 Decembrie (Primărie) – str.  Al. I. Cuza- str. Calea Basarabiei – str. Ștefan cel Mare - Episcopia Hușilor, făcându-se popasuri la fiecare biserică situată pe acest traseu. Peste 1500 de credincioși au participat la această manifestare publică a credinței, mulțumind lui Dumnezeu pentru darurile primite.