Duminică, 25 octombrie 2015, Preasfințitul Corneliu, Episcop al Eparhiei Hușilor, a resfințit biserica cu hramul „Sfânta Treime” din incinta Cimitirului Eternitatea, al municipiului Vaslui.

După rânduiala de sfințire a bisericii, Preasfințitul Corneliu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a slujit Sfânta Liturghie, iar după citirea Sfintei Evanghelii, a ținut un cuvânt de învățătură în care a evidențiat dezastrul și sufe­rința aduse de lucrarea diavolului în lume. Totodată, Prea­sfinția Sa a arătat celor prezenți faptul că lucrarea Bisericii aduce bucurie și libertate în viața omului, când acesta împlinește poruncile lui Dumnezeu.

Biserica „Sfânta Treime” din incinta Cimitirului „Eternitatea”, al municipiului Vaslui, a intrat într-un proces de renovare încă din anul 2011, fiind curățată pictura și catapeteasma, zidindu-se din nou Sfânta Masă și schimbându-se acoperișul.

Cu binecuvântarea Preasfinți­tului Corneliu, capela mortuară a primit hramul „Sfântul Efrem cel Nou”, după ce și aceasta a fost renovată, dotată cu cele necesare și apoi sfințită.

Toate aceste lucrări au fost săvârșite cu binecuvântarea Preasfințitului Corneliu, sub coordonarea preoților Cătălin Petru Ungureanu și Narcis Juverdeanu, ce au fost ajutați îndeaproape de epitropii bisericii și de către toți enoriașii acestei parohii.

Amintim faptul că Primăria Vaslui a efectuat ample lucrări de modernizare a cimitirului, fiind pavate toate aleile și extinse rețeaua de iluminat și cea de apă curentă. Totodată, au fost renovate monumentele reprezentative din acest cimitir, ridicate, de-a lungul timpului, în cinstea eroilor vasluieni.