Marți 11 noiembrie, biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena și Sfântul Mina” din municipiul Vaslui a fost neîncăpătoare pentru numeroșii creștini care au venit să participe la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, cu prilejul celui de-al doilea hram al sfântului lăcaș.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul „Dignus est” al preoților din Episcopia Hușilor. După citirea Sfintei Evanghelii, Preasfințitul Părinte Corneliu a ținut un cuvânt de învățătură în care a arătat puterea credinței celei adevărate, curajul mărturisirii credinței, asemenea Sfântului Mucenic Mina, precum și provocările la care sunt supuși permanent creștinii pentru exemplul viețuirii lor, într-o lume în care valorile sunt de multe ori inversate.

La finalul Sfintei Liturghii, pentru că vineri, pe 14 noiembrie, începe Postul Nașterii Domnului, Preasfinția Sa a citit mai multe rugăciuni de dezlegare pentru credincioșii prezenți, îndemnându-i totodată să își asume cu multă seriozitate această perioadă de pregătire duhovnicească, prin mai multă milostenie față de cel în nevoie, prin nepomenirea răului, prin pocăință sinceră.

În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru diacon și tânărul teolog Florin-Constantin Pârcălabu.

În anul 1998, Preasfințitul Părinte Corneliu a pus piatra de temelie la această biserică, iar zece ani mai târziu, în 2008, tot Preasfinția Sa a oficiat slujba de sfințire a noului sfânt lăcaș.