Știri

18 Ianuarie 2017

În ziua de 17 ianuarie 2017, la Reședința mitropolitană din Iași, s-a întrunit, în şedinţă de lucru, Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, sub preşedinţia IPS Părinte Mitropolit Teofan. La sinod au mai participat IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, PS Corneliu, Episcopul Huşilor, şi PS Calinic Botoşăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.

10 Ianuarie 2017

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în şedinţa de lucru din 28 şi 29 octombrie 2015, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2017 drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română. În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a elaborat un program-cadru naţional bisericesc care se va desfăşura după coordonatele de mai jos.

22 Decembrie 2016

Alăturat prezentăm știrea video privind concertul tradițional de colinde al Episcopiei Hușilor, desfășurat la Vaslui, în data de 20 decembrie 2016.

22 Decembrie 2016

Redăm mai jos poziția Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române referitoare la evoluțiile recente din România privind receptarea Sfântului și Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe (Creta, 2016):

21 Decembrie 2016

În ziua de 16 decembrie 2016, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia au fost luate următoarele hotărâri:

15 Decembrie 2016

† C O R N E L I U

prin harul lui Dumnezeu,

Episcop al străvechii Episcopii a Hușilor,

Slujitorilor lui Hristos Dumnezeu din parohii și mănăstiri și la toți dreptcredincioșii creștini:

Har, milă, pace de la Hristos Dumnezeu, Care pentru noi și mântuirea noastră, astăzi, în Betleem S-a născut, iar de la noi părintească binecuvântare!

22 Noiembrie 2016

Şcoala Gimnazială „Iacov Antonovici“ din Bârlad a găzduit sâmbătă, 19 noiembrie 2016, un eveniment comemorativ. Acesta a fost dedicat Episcopului Iacov Antonovici, de la a cărui naştere s-au împlinit 160 de ani.

18 Noiembrie 2016

Preoţii şi credincioşii din Bârlad l-au omagiat joi, 17 noiembrie 2016, pe vrednicul de pomenire Episcop Iacov Antonovici al Huşilor. Un sobor de preoţi a oficiat slujba Parastasului. Mâine, va fi dezvelit un bust al ierarhului de către PS Corneliu.

Pagini

Subscribe to <span class="titlu-border">Știri</span>