Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Huşi propune pentru anul școlar 2024-2025, două clase a IX-a de liceu și o clasă a V-a de gimnaziu, având specializarea franceză intensiv, după cum urmează:

- clasa a IX-a, profil teologic, specializarea Teologie ortodoxă (24 locuri);

- clasa a IX-a, profil umanist, specializarea Filologie (26 locuri);

- clasa a V-a, profil filologic, franceză intensiv (26 locuri).

Admiterea pentru clasa a IX-a profil teologic, specializarea Teologie ortodoxă, se face prin susținerea unor probe de aptitudini.

Admiterea pentru clasa a IX-a profil umanist, specializarea filologie se face computerizat, la fel ca la orice liceu teoretic.

Pentru clasa de Teologie ortodoxă, va avea loc în perioada 16-17.05.2024 , prima sesiune de înscrierea la această specializare, urmând ca în 22.05.2024 să se susțină probele de aptitudini. Afișarea rezultatelor la probele de aptitudini și depunerea contestațiilor vor avea loc la 27.05.2024, iar la 31.05.2024, comunicarea rezultatelor finale în urma contestațiilor.

Subiectele pentru proba scrisă la Specializarea Teologie ortodoxă vor fi elaborate în acord cu următoarea tematică:

1. Decalogul: importanța lui în viața omului (cls. a V-a);

2. Rugăciunea, bază și lumină a vieții creștine (cls. a V-a);

3. Rugăciunea Tatăl nostru (cls a VI-a);

4. Sfintele Taine în viața creștinilor (cls a VII-a);

5. Biserica – lăcaș de închinare și sfințire a omului (cls. a VII-a);

6. Domnul Iisus Hristos, Lumina lumii (cls. a VIII-a);

7. Sfânta Treime în Sfânta Liturghie și în viața Bisericii (cls. a VIII-a);

Probele de aptitudini vor consta în :

1. Proba scrisă pe baza tematicii (2 ore)

2. Verificarea dicției prin rostirea unor rugăciuni

3. Verificarea aptitudinilor muzicale prin intonarea unor cântece bisericești sau laice (imnul României, cântece pătriotice)

4. Participarea la un interviu pentru susținerea motivației de a urma profilul vocațional

Noutatea pentru anul școlar 2024-2025 o constituie înființarea clasei a V-a franceză intensiv. Admiterea la această clasă se va desfășura după următorul calendar:

-   20.05.2024-03.06.2024  înscrierea candidaților;

-    3-14.06.2024 organizarea de meditații la limba franceză, în zilele de marți și miercuri începând cu orele 13:30, pentru elevii care nu au studiat Limba Franceză în clasele I-IV;

-    19.06.2024 susținerea testului de competență lingvistică la limba franceză.

Mai multe informații pentru cei interesați se pot obține de pe pagina de Facebook a Seminarului: https://www.facebook.com/OfficialSTO.Husi/?locale=ro_RO  sau direct la numerele de telefon:

  Pr. Director Petru Oprea: 0737782111

  Secretariat: 0766375327