Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, a întâmpinat, la Catedrala episcopală din Huși, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Prodromiţa“, copie a reprezentării originale din Sfântul Munte Athos, realizată la Mănăstirea Bucium din Iaşi.

În după-amiaza zilei de vineri, 27 iunie, la orele 17.00, în sunetul clopotelor, la  Catedrala episcopală cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși a fost întâmpinată de către Preasfințitul Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, în fruntea unui sobor de preoți și diaconi, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Prodromiţa“, copie a reprezentării originale din Sfântul Munte Athos, realizată la Mănăstirea Bucium din Iaşi. După sosirea delegației, Preasfinția Sa a oficiat slujba vecerniei în Catedrala episcopală și Acatistul Maicii Domnului „Prodromiţa“. Icoana, alături de racla cu moaștele sfintei mucenițe Chiriachi vor rămâne spre închinarea credincioșilor, în baldachinul amenajat lângă catedrală, până în ziua de luni 30 iunie.