La Vaslui s-a desfășurat sâmbătă 21 martie, pentru prima dată, „Marșul pentru viață”.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor, departamentul „Pro Vita” din cadrul Sectorului social – misionar al Episcopiei Hușilor a organizat la Vaslui „Marșul pentru viață”, manifestare care s-a desfășurat simultan în peste 60 de orașe din țară.

Începând cu ora 16.00 participanții, preoți și credincioși de toate vârstele, dar în special tineri, s-au întâlnit în Centrul Civic din Vaslui unde au întâmpinat și Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Florești. A luat cuvântul părintele Adrian Chirvasă, protopop al Protopopiatului Vaslui care a prezentat celor prezenți importanța evenimentului la care sunt părtași, d-na psiholog Monica Coman, președinte al Asociației Părinți pentru ora de Religie, filiala Vaslui care a vorbit despre importanța educației spirituale și pentru viață.

Toți cei prezenți au plecat apoi pe traseul stabilit: str. Ștefan cel Mare - str. Traian - str. Nicolae Iorga - Centrul civic, purtând în procesiune Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Florești, Icoana Sfântului Stelian, precum și numeroase pancarde și bannere cu mesaje ce promovau sfințenia vieții, bucuria aducerii pe lume a unui copil, faptul că avortul nu este niciodată o soluție. În dreptul bisericilor de pe traseu, precum și la intersecțiile principale au fost rostite părți din Acatistul Bunei Vestiri, precum și alte cântări religioase adresate Maicii Domnului.

Punctul final al „Marșului pentru viață” a fost tot Centrul civic, la statuia Sfântului Voievod Ștefan cel Mare. Aici, după rostirea ultimei părți a Acatistului Bunei Vestiri, a luat cuvântul părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural și social – misionar al Episcopiei Hușilor care a făcut cunoscut celor prezenți hotărârea Preasfințitului Părinte Corneliu, Episcopul Hușilor de a înființa în cadrul Centrului Eparhial un Departament Pro Vita pentru apărarea și promovarea vieții încă din momentul concepției. A mulțumit apoi tuturor celor prezenți pentru deschiderea ce au manifestat-o pentru acest eveniment și a dat cuvântul părintelui Nicușor Roșca, coordonatorul departamentului Pro Vita, care a prezentat cazul unei familii în care copilul fusese diagnosticat cu autism, dar care, cu multă credință în Dumnezeu, au depășit încercările, promovând valoarea și sfințenia vieții, precum și bucuria pe care un copil o aduce în familie.