Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat luni, 16 august 2021, slujba de pomenire pentru ctitorii Mănăstirii Putna și făuritorii Serbării de la Putna din 1871, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Părintele Patriarh a dat citire pomelnicului special întocmit în acest sens, pe baza documentelor și publicisticii din 1870–1871.

Apoi, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a luat parte și la premierea câștigătorilor concursurilor „Serbarea de la Putna – 150”, organizate de Mănăstirea Putna cu prilejul Serbării din acest an, model fiind concursul inițiat de Xenopol în anul 1871. Un juriu format din personalități ale vieții culturale din România și din specialiști în domeniu a analizat cu atenție toate creațiile primite. Premiile au fost înmânate de președintele juriului, Președintele Academiei Române, domnul Ioan Aurel Pop.

sursa: arhiepiscopiasucevei.ro